Bu site daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek adına oturum kayıtlarınızdan faydalanmaktadır.

Kömbeyle Artan Bayram Sevinci

Kadim Bahçe Tarafından Yazıldı. 08/06/2018 0 Yorum

Bayramlar konu komşu herkesin bir araya toplandığı özel ve kutsal zamanlardır. Büyük sevinçlerin yaşandığı bu günlerde sevenler bir araya gelerek mutluluk ve huzur dağıtırlar birbirlerine tabi yanında da harika yiyecekler! Birbirlerini gören insanların büyük sevinçleri ve yanlarında onlara eşlik eden lezzetli tatlar vazgeçilmez bayramların olmazsa olmazıdır. Sunulan bu lezzetlerin bir kısmı benzerlik gösterirken bir kısmı ise yöresel yiyeceklerden oluşur. Anadolu’nun her yerinde yapılabilen ancak tabiri caizse anavatanı Osmaniye civarı olan kömbe, bayramların vazgeçilmez tadı olarak misafirlere sunulur. Sadece bayramlara özgü bir tat olmasa da bu günlerde ikram edilmesi daha bir anlamlıdır.

Ramazan ve Kurban Bayramı’nın vazgeçilmez lezzeti olan kömbe Çukurova ve Osmaniye yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yerli halk arasında popüler olan bu yiyecek sürekli olarak yapılarak dağıtılır. Cazip olmasının bir başka nedeni de uzun süre saklanabilir olmasıdır. Cam kavanozlarda ve bez torbalarda bayatlamadan uzun süre muhafaza edilebilen kömbeler her daim yenmeye hazırdır. Bayramlarda da ikram edilen yiyecekler arasında ilk sırada yer alır. Bayram kültürünün bir parçası haline gelmiş, eşsiz bir tat olan kömbe gerçek pişirilme usulüyle de fark yaratır. Geleneklere göre pişirilmek istendiğinde iki sac arasına yerleştirilerek pişirilmesi gerekir. Ancak günümüzde bu yöntem evlerde uygulanamayacağı için elektrikli fırınlar yardımı ile pişirilmesi sağlanır.

Bu yiyeceği pişirmek konuklara iltifat etmekle aynı anlamı taşır. Kömbeyi iyi pişirmek yerken keyif almanın birinci kuralıdır. Bu nedenle bizler yöremizin lezzetini tüm Anadolu’ya tattırabilmek için türlü türlü çeşidini hazırlayarak beğenilerinize sunuyoruz. Kültürümüzü bayram sevincinizle birleştirmek için uzaklardan kendi tatlarımızı sofralarınıza getiriyoruz. Doğal ve sağlıklı malzemelerle yoğurduğumuz hamurumuzu sizler için pişiriyoruz. Hazırlanan kömbelerimizi usulüne uygun biçimde paketliyoruz. Sizler için hazırladığımız Çukurova lezzetini sizlerle buluşturmak istiyoruz. Yemek kültürümüzü yakından tatmak için bizlerle iletişime geçebilir ve hemen sipariş verebilirsiniz. Afiyet olsun!

Yorum Yapın