Bu site daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek adına oturum kayıtlarınızdan faydalanmaktadır.

İlk Peynir Niye Yapıldı Biliyor Musunuz?

Kadim Bahçe Tarafından Yazıldı. 24/05/2018 0 Yorum

Güne zinde ve mutlu başlamak için kahvaltı atlanmaması gereken bir öğündür. Kahvaltı dendiği zaman akla gelen besinlerin başında ise peynir gelir. Peynir sadece kahvaltılarımıza renk katmakla kalmaz, aynı zamanda böreklerde, çöreklerde, çeşitli yemeklerde de rol alır. Yaşadığımız coğrafyanın avantajları, bu topraklarda üretilen nimetlere bütünüyle yansımaktadır.

Kilo kaygısı olan kişiler dahi bu eşsiz lezzete genellikle karşı koyamaz. Peynir kendine has lezzetinden ziyade sağlığımıza olan katkılarıyla da ön plana çıkar. Yüksek bir besin deposu olan peynir, vitamin açısından da çok zengindir.   Bilhassa A vitamini bakımından yoğun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mineral ve kalsiyum bakımından da eşsiz bir besindir. Kemik gelişiminden diş sağlığına, zihinsel gelişimden kansere dek birçok konuda koruma işlevi gördüğü yaygın olarak bilinir.

Doğal çiftliklerde üretilen organik peynirler, büyük marketlerde satılan peynir türlerine kıyasla daha sağlıklı ve lezzetlidir. Anadolu kültürünün bize miras bıraktığı nice peyniri satın alırken bu detaya dikkat etmekte fayda vardır.

Peynirin Anadolu’da ilk çıkışına dair kesin bir bulgu yoktur; ancak yüzlerce yılı geride bıraktığı ön görülebilmektedir. Roma başta olmak üzere Avrupa üzerinden yaygınlaşmaya başlayan peynirin ilk keşfi de tesadüfi olarak ortaya çıkmıştır. Çiftçilerin elinde kalan fazla sütü alternatif olarak kullanma eğilimleri peynirin yayılmasında etkisi büyüktür. Özetle her açıdan zahmetli olmasına rağmen usta ellerden çıkarak uzun emekler sonucunda sofralarımıza uzanan peynir, hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Bu eşsiz ve geleneksel lezzete dair çok sayıda türü sitemizde bulmanız ve kolayca sipariş etmeniz mümkündür. Şimdiden afiyet olsun ve peynir sofralarınızdan hiç eksik olmasın.

 

Yorum Yapın